Ugrás a tartalomhoz

pettyes vízicsibe

Adatok

Magyar név: pettyes vízicsibe

Latin név: Porzana porzana

Tágabb kategória, magyar: Madarak (osztály)

Tágabb kategória, latin: Aves (classis)

Szűkebb kategória, magyar: Darualakúak (rend)

Szűkebb kategória, latin: Gruiformes (ordo)

Fokozottan védett: nem

Természetvédelmi érték: 50 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1954

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

Egyezmények: AEWA, Bern II., CMS II.

Irányelvek: Madárvédelmi Irányelv, Madárvédelmi Irányelv I.

További információk

Hazai elterjedés
A sekély vizű, ecset- és hernyópázsitos rétek jellegzetes költőfaja. Mind az őszi, mind a tavaszi vonulás során megfigyelhető halastavak és szennyvízülepítő tavak, víztározók náddal-gyékénnyel sűrűbben benőtt szegélyében. A Hortobágyon fészkét jellemzően a fehér tippan, posványsás, zsióka vagy réti ecsetpázsit avas állományaiba, illetve sekély vízzel borított csetkákásokban építi. Az elterjedési modell alapján az állomány főbb gócpontjai a Hortobágy, Bihar és a Tisza völgye.

Időbeli előfordulás
Tavasszal az első érkezők már március közepén megjelennek. Áprilisban már költ, pótköltései július végéig is elhúzódhatnak. Az őszi vonulás október végéig tart. A megfigyelési valószínűség időbeli lefutása alapján a vonulás során erős szeptemberi csúcsot adnak az őszi vonulás alatt már július második felétől Magyarországra érkező északi egyedek.

A hazai fészkelőállomány nagysága
Állományát az 1990-es években és 1995–2002 között is 500–600, 2000–2012 között 600–1500 párra, a MAP- és KEHOP-felmérések alapján készített statisztikai becslés alapján 650–1300 éneklő hímre becsülték.

Természetvédelem
Mivel az állománynagyság legfontosabb befolyásoló tényezője a mocsarak vízmennyisége, száraz években kora tavaszi árasztásokkal segíthető a faj megtelepedése, ami más zsombékfészkelő fajok megtelepedését is elősegíti.

Forrás: Végvári Zs. 2022. Pettyes vízicsibe. – In: Szép T., Csörgő T., Halmos G., Lovászi P., Nagy K. & Schmidt A. (szerk.) Magyarország madáratlasza. 2., javított és kiegészített kiadás. – Agrárminisztérium, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Budapest, pp. 177–178.

Fajok elterjedése

Sáv bezárása